top of page

Glasbena izobrazba da otroku nenadomestljivo popotnico za življenje

Zakljucni koncert

Prisotnost glasbe v življenju otroka ima številne pozitivne učinke na njegov celotni razvoj. Že v predšolski dobi lahko otrok s pomočjo petja in igranja na preproste inštrumente razvija besedne in prostorske sposobnosti, si uri spomin in razvija čustveno inteligenco. Skozi vsakodnevno vadenje inštrumenta se nauči vztrajnosti, natančnosti in potrpljenja. Najlažje otrok glasbeno izobrazbo pridobi v glasbenih šolah. A, kako izbrati pravo?


V zasebni glasbeni šoli Do Re We prisegajo na kakovost in na pozitivni pristop. Za razliko od javnih šol pri njih istočasno učijo tako teorijo kot tudi inštrumente, včasih vključijo tudi petje. Otroci tako teorijo takoj preizkusijo v praksi in svoje znanje povežejo s praktičnimi vajami. Najraje poučujejo v manjših skupinah, saj tako otroci hitreje napredujejo,  druženje in skupinsko učenje pa jim da energijo za vztrajanje. Potrudijo se, da se posvetijo unikatnosti vsakega posameznika. Skupinski pouk je ugodnejši, nudijo pa tudi štipendije in izposojo inštrumentov. Odločite se lahko tudi za individualni pouk.


Unikaten je tudi njihov način poučevanja, saj otroke učijo zabavnih pesmic, ki jih motivirajo tudi za učenje doma. S pomočjo rednih nastopov otroci razvijajo samozavest in se učijo javnega nastopanja. Pomembno je, da otrok vadi tudi doma, a ne skrbite, tudi za to so našli rešitev.  Pripravili so videoposnetke, da je tudi vadba doma zabavna in produktivna.


Vedno so blizu vas, saj izvajajo poučevanje tako na domu kot tudi na osnovnih šolah in vrtcih. Trenutno delujejo na področju Kamnika, Ljubljane in Kranja z okolico. Njihov moto je, da se v glasbi lahko najde prav vsak, zato so pripravili program, ki je primeren tako za otroke kot za odrasle; najmlajši učenec v letošnjem šolskem letu je bil štiriletni Chris, najstarejši član Maks pa šteje častitljivih 87 let. 


Otroci in starši so z njimi resnično zadovoljni: “Pri Do Re We mi je všeč, da igramo v skupinah in imamo veliko nastopov. Na nastopu sem zelo užival ob petju in igranju klavirja. Tudi na vajah se zabavam”, je povedal učenec iz Kamnika, ki se glasbo, prav tako kot ostali učenci uči eno uro na teden. Vpis poteka preko spletne strani.


Poletne delavnice so doživele velik uspeh

Letošnje poletje je bilo v glasbenem centru Do Re We prav posebno, saj so v sodelovanju s Kulturnim društvom Naš oder organizirali ustvarjalne in zabavne glasbeno-gledališke delavnice za osnovnošolske otroke. Otroci so se tako v enem tednu s pomočjo mentorjev pripravili glasbeni muzikal Lev v srcu, ki je očaral prav vse, od nastopajočih do njihovih staršev.


Enotedenske delavnice so potekale v Samostanu Mekinje v treh tedenskih terminih, en je bil v angleščini. Samo ustvarjanje tega muzikala je nekaj posebnega, saj sodelujejo otroci različnih starosti in narodnosti. Na začetku tedna se morda starejši otroci sprašujejo, kaj bodo počeli s skoraj deset let mlajšimi otroki, te pa prestrašeno stojijo ob strani, a na koncu so, kljub različnemu glasbenemu predznanju ustvarili nekaj čudovitega. Muzikal se učijo ustvarjati s pomočjo različnih delavnic, kot so igranje na klavir, učenje ritmov na tolkalih, petje, igra in pripoved na odru ter skozi ples in izdelavo odrske scene.  




Na delavnicah  so dobili več kot samo glasbeno znanje. Enako pomembne so tudi ostale veščine, kot so:


  • POGUM: Otroci se naučijo premagati strah. Večina otrok se v tednu dni spoprime z lastnimi zadržki in strahovi pred nastopanjem na odru; večina jih te zadržke ob pomoči mentorjev skozi razne aktivnosti zelo uspešno premaga.


  • SAMOZAVEST: Večina otrok tekom delavnic močno okrepi svojo samozavest. Poskusijo nekaj novega, sklepajo nova prijateljstva.


  • KREATIVNOST: V varnem okolju se otroci hitro opogumijo in prične se čas za ustvarjanje in kreativnost. Nekateri otroci se šele spoznavajo z inštrumenti, drugi razširjajo svoj obstoječi repertoar pesmi in skladb, tretji se osvobodijo zadržkov in se prvič podajo na pot improvizacije. Ustvarjalci delavnic se trudijo, da ustvarijo navdihujoče okolje, ki je popolnoma prilagojeno otrokovim sposobnostim in interesom.


  • EKIPNI DUH: V petih dneh otroci dodobra spoznajo, da sodelovanje prinese popolnoma nov nivo napredka in da brez ekipnega duha, ne bi mogli ustvariti čudovite zaključne predstave. Najlepše je videti, ko otroci samoiniciativno skupaj vadijo svoje vloge in drug drugega spodbujajo.


  • RAZNOLIKOST IN PRIJATELJSTVA: Na delavnicah se med seboj družijo mlajši, starejši, Slovenci, tujci, dekleta in fantje. Vsak se je predstavil na svoj način. Otroški odprtosti in igrivosti se gre zahvalit, da se tekom tedna pogosto razvijejo lepa prijateljstva.


  • NEPRIČAKOVAN REZULTAT: Po petdnevnem ustvarjanju otroci dobijo krila in velikokrat še sami sebe presenetijo. Tako je zaključna predstava v petek popoldan polna veselja in ponosa ne samo za starše, temveč tudi za otroke same, ko vidijo, kaj zares zmorejo!



Otroke sta vodila dva mentorja, akademska glasbenika Boris Papak in Nevena Josić, ki sta svojo strast do petja, igranja klavirja in igre na odru z obilico energije in veselja prenesla na otroke.


Z zaključno predstavo in pesmimi, kot so »Jaz sem majhen, ti si velik, a med nama ni razlik« so otroci sebi, staršem in širšemu občinstvu predali sporočilo, da ni treba biti velik in junaški, da najdeš svojo moč.


Ekipa Do Re We pravi, da bodo tovrstne delavnice, ki so edinstvene v našem prostoru, na voljo tudi v prihodnje. Prvi termin bo na voljo že v času zimskih počitnic. Priporočamo vam, da spremljate spletno stran.



Comentários


bottom of page